gulak arghası etme

yan cebine goy,soona ilazım olursa bulunmuş kimi olur,yedekde bulundur demenin antepçesi.genellikle bu deyim ikram edilen cuvarayı ağzında halihazırda yanan cuvara varsa veya daha yeni söndürmüşse,yapılan ikramı bir fırsad kimi görüp gaçırmıyak düşüncesiynen bi dene alıp"soona yagharıg aaem"diyerek daş usdalarını ya da nacarların gulaanın arghasına galem goyması kimi goymak için söylenir.

sair zamanlarda söylenen bir işi ya da istenen bir şeyi pekiy deyip yapmamak,beklemeye almak anlamında da kullanılır.ama aldırma,boş ver,s.ktir et anlamında söylenen gulaasma lafıyla eş anlamlı değildir.
arada ciddi bir nüans farkı vardır.
kulak arkası etmek iş isteyen kişiyi dikkate almamak anlamında değil bilakis iş yapması veya bir isteği yerine getirmesi istenen kişinin vurdumduymazlığı,işi rölantiye alması,acele etmemesi, işe dikkatini vermediğinden yapmayı unutması olarak o kişinin zaafiyetini ifade eder.
gulaasma lafı ise bir şey ya da hizmet talep eden kişinin önemsenmediğinden,hesaba alınmadığından,adam yerine konulmadığından dolayı talebinin yerine getirilmemesidir.

-maamed oolum acı şu gapının ganadına bagsana.eyi gapanmey taman
+ey nene bagharık .ayıbeddin.ne dedingde yapmadım.o goley sen başga bişey varsa onu söyle..
-yav olum pekey deyn ama gulag arghası ediyn.daa ne zeman yapıcın şu gapının ganadını
burada iş yapması istenen işi savsaklamakda,önemsememde,tembellik ve ihmalcilik etmekdedir. ama talepte bulunana karşı bir saygısızlığı söz konusu değil.önemsenmeyen kişi değil iştir

-yav usda taman gara hanifi 1 dürüm kebap söyledi
+eyi eyi yaparıg acelesi ney
-usda bi saat oldu.taman müşderi gaçar
+la gulaasma onu.para vermez borca yaz der.acı eyle müşdere gaçarsa gaçsın möhüm deel.
bu örnekde ise gulaasma daha iyi anlaşılabilir.talepde bulunan kişiye itibar edilmiyor..yani talepte bulunan kişi önemsenmiyor.önemsenmeyen istenen iş değil,isdeyen kişi
işte antep lisanın inceliği