cep telefonu ve internet yokken antepli genclerin ask seruvenleri

şimdiki uşaklar çok şanslı eğam.cep yoktu gızın evini arardık ya anası çıkar ya gardaşı bazen bizimki çıkardı ama müsait olmadığı için yangış deyip kapatırdı.ayda bi ya görüşür ya görüşemezdik. ama o günler daha güzeldi eğam.internet icat oldu bizim uşak bozuldu
bizim zamanımızda lombadanak telefon edemezdik. önce bir kere çaldırırdık telefonu. 5 dakika sonra arardık. eğer telefona o deel de başkası çıkarsa, "maamet evde mi dezze?" deyip sonra "yağnış oluk" deyip kapatırdık. bir de arabaynan evinin önüne geder, pati çekip dururduk.

(bkz: fosa yatmak)
bir de çaktırmamak için telefonda değişik isimler kullanılırdı:
heç unutmam; lisedeyken kız arkadaşımla telefonda konuşurken anası odaya girince "ayşegül sonra görüşürük" demişti de tarpadanak suratıma kapatmıştı...
analarımız erken gelmişik dünyaya derdide bu nası hanek derdik..
şimdi cep telefonlarına,internetteki iletişimlere bakıymda hakkat bizde erkenmi gelmişik ne dünyaya..
ah küçüklüğümmm
ben daha küccücük bi sabiyken ablam beni postacı kimin gullanırdı. kagıda yazı yazar bende götürürdüm komsuya,sonna o yazardı bende ablama getirirdim. hem de bi küccücük şeker karşılıgında pehhhh.
daha sonna eve telefon baglandı bu defa cargılaşmaya başladılar, anam-babam açınca telefonu suratlarına gapatiylerdi *
yaşasın teknolojiii
yok aam yoq eyi oldu bu telefon işi.başımız davul kimin oluydu taman, radyoları gaset çalarları bağaırttıra bağeırttıra sokaımızın orta yerinde çalanlardan gına gelikti.
baa da gız adıyla yazılı mektuplar gelirdi.. annem bi kellesinde "kele bu ayten kim, heç bahsetmedin" dediydi * yoorum heç mi duymadıız bizim gızların adlarını * bobam da sessiz telefonlara yeen gızardı, ama arada bıyıkaltından güldüünü de görmedim deel hanı * ) * sona, biz hazırlık sınıfındaykene, 6. sınıfların gapısının önünden geçerken gafamızı yere eeerdik, utanırdık bahmaya, onnar da utanmasın derdik, anam biz lise son olduk ortoookuldaa gız çocukları bizim oğlanları ayartiylerdi, esas o vahıt başladıydı bu seviyesizlik..... ama aleeyııız dorgu der, eskiden bi nezaketi, bi seviyesi, bi dadı duzu vardı kele...........
mahallesinin önü meskendir mahallesindeki her insan tanınır yabancı biri dolaşınca dik dik bakılır, çokda diklenirse önü kesilip döğüşülürdü. bütün arhadaşlar yengeyi bilir onu görünce kafalar başka yöne çevrilir. pek bi sevilir aşık olunan ekmekden aştan kesilir uşak her aaşam içer volta atmaların ardı arhası kesilmez gızın evinin oralarda tabi bu naadar sürer ya gız istenir bubası he der düğünçü gidilir yada gız oglana pas vermez almancı ammi oglunu bekler yada bi süre sona ikiside ilişki heycanını gaybetti ceryan alamım artık kimisinden son bulur.

not: gece yarıları spray boya ilen evisinin oraları yazmışlığım var seni seviym deyi, gennşlih işde
matbaada basılmış kartvizit ebatlarında bidene kağıt vardı,he deysen şunu yırt gönder, yok deysende burey yırt gönder gibi bişeyi vardı
dayım ondan gönderirdik kızlara,
*şişşt la mamet,hele şuu gızada gönderekla bidene o ne deyci
- tamam gönderek usta
coskun sabah'in "telli telli"yi söyledigi yillardi, izinde dayimgilde galiydik. bir gun annemgil carsiya gidince dayimin gizi hemen telefonla bir tamirhaneyi arayip rafigiynan gonustu, benim de elim ayaam birbirine dolandiydi. sonra öbur dayimin gizina anlattim bunlari, o da anasina, o da beriki dayimin arvadina; cocuk halimle ortaligi iyice garistirmisim o zamanlar. ondan sonra ben buyudum ama hec biri insan yerine goyup sevdiklerini mevdiklerini de anlatmadi artik benim yanimda.
valla şahsen biz o zamannar mettup yazardık.
yıl 1950 dedemin deermiçemde bağları varmış. şire zamanı anam ata biner mahralarnan üzüm daşırmış garoozdahı evimize.anam bagların içinden geçiyken babam tiyeklerin arasına saklanır hişt fişt der, işmar edermiş anama.

anamda dezeme söölemiş.
- durdu baa bahıy işmar ediy, dey.
dezemde,
-seninde göynün varmı, demiş.
-he,demiş sıhılarak.
-eer isdeysen gendine belli et,demiş dezem.
anamda bende seni isdeym seni seviym deyemey o zamanlar.
antep dar yer söz hanek olur hemen.
bulmuş çaresini kendince.
her gün babamın saklandı tiyeklerin yanından geçiyken cevizli,fısdıklı sucuk, basdık atmış babama bende seni isdeym manasında .
sordum neen başga bi şey deelde sucuk basdık atdın babama dey.
- şirin ya dedi annar zaar dedim gendi gendime.
anlamışda,babam isdetmiş anamı soonadan.
o sene yimedem gader sucuk basdık yidim dey babam. *
evvel ev telefonnundan moabbet ederdig.gac dafa telfonun sesini kısmışlııgım var agam evde bobam var deyi *.beyle feysbuklardan şarhı göndermegmi vardı.alırdıg elimizee galemi kaadı doldururdug şarhı listesini.hemen soluu gasetcide alırdıg.sona galpli mapli bir mektub kaadına yazardıg derdimizi,sevdamızı gatlar zarfın içine gasedide iliştitirdig.'saa gessin gara gözlüm' der accıg parfümü sıhardıg üsdüne.soona maalleden caaırdıg uyanıg uşaan tekini al bunu eled derdig şo olana.acı yuhalıg ederdi önce soona para sıhışdırgmı avucuna gaca gaca eletir gelirdi..esgi zaman aşgları...daa masimdig,daa sevdalı..