antepte düğün günü erkek evininin kız evini kuaföre götürmesi

hani hep denir ya antepten kız almak zordur,antepten kız alan yandı diye, aslında bu gelenek onun açık bir göstergesidir.antepten kız alacak birinin önce para basmayı öğrenmesi gerekir yoksa işi çok zordur.
antep dışında yapılan düğünlerde kuaföre gitmek isteyen herkes kendi parasını kendi verip saçını yaptırırken, antepte durum farklıdır ,şöyleki kız evinin erkek evi tarafından kuaföre götürülmesi ve saçlarının yaptırılması koşulsuz şarttır.kızı babasından istemeye gittiğinde bu şartı kabul etmiş sayılırsın,bu işten kaçış yolun yoktur yani..
kız tarafından en az 15 kişi vardır zaten saçı yaptırılacak işte ne bileyim kızın bacısı,kuzeni,yeğeni,yengesi,teyzesi,halası vs .vs.....ee şimdi kız tarafının saçını yaptırıp kendi taraflarını yaptırmamak olmaz en az bi 15 kişide onlar vardır ettimi 30 kişi... kuaföre götürmekle kalınsa yine iyi bide bunların sabahtan akşama kadar yiyip içmesi var...ayrıca avrad milleti bu kuaföre girdimi dururmu nasıl olsa beleş baştan ayağa bakımını yaptırması lazım..manikürü,pedikürü,saç kesimi,kaşı gözü makyajı derken 1 kişinin ortalama maliyeti şu günün koşullarıyla 40-50tl'yi bulur.gelin başını hiç saymıyorum zaten o başlı başına bir muamma konusu en kötüsü 300tl'den başlar .haa birde damadın kuaförden gelini çıkarma parası var onuda unutmamak lazım .
daha birde bu kadar eziyeti çekip saçlarını yaptırdığına değse bari,kuaföre gidenlerin hiçbirini memnun edemezsin bi kere..''oğlan evide ucuza gaçmış kele beyle berbemi olur,hele bah beni kuşa çevirdi,yok kaşım olmadı,makyajım tutmadı'' isyanlarıyla karşı karşıya kalırsın...

iyi bir gelenek midir, olması gereken bu mudur tartışılır ama antepten kız alacaksan işin kuaför kısmını atlamaman gerekir...evli olanlar zaten bilir, evleneceklere de duyrulur.

*
şimidi gene oluy mu bilmeym amma eskiden bi de bu kız evının agrabaları saçlarını meç eddirirlerdi.*sabah sordum normal bı berber 200 ytl ye boyuymus,15x200=3000 ytl ediy, vay anam vay. inşallah hala bu gelenek devam edmeydir, hala bekarım da.
anam artık esgisi kimi deel..artı herkesin gendi berberi var..dengişik berbere getmey avratlar.."ben gendi berberime gederim anam"deyler eesikler..inceldi antep avradı inceldi..
bayan kuaförlerinin esnaf sahrelerini takip etmek lazım, en yakın ne zamansa o vakit benim de düğünüm olabilir
anam evelden gızlar gaş bıyık mı alırdı, anca gelin gedici de eyle yüzü bi gafer göre.. eyle eyle bu adet yerleşdi işte bize. az herifler de sarı avradı sever evelden belli. şindik işler denişdi amma gızların ağzı böyüdü, beenmez oldular heç bişeyi, buturıylar eyce.
oğlan evinin üstlenmesi gereken masraflardan sadece biridir. bunun gibi birçok masrafı üstlenmesi gerekir. ayrıca sadece düğün günü değil aynı zamanda nişan ve kınada da kuaför masrafları karşılanır. bu masraf evlendikten sonra da devam etmekedir. çünkü birde gelin görme vardır ve bu en az bir haftadır.
peygamber efendimizin "kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz" sözüne ters düşen bir gelenek. eğer benim evlendiğim zamanda beyle cins âdetler hâlen devam ederse benden çekecekleri var eyi bi dava çıharırım yanı.
dırdır kafadan başlar. durumu çözen kendini kurtarır zaten damat olmaz çözemeyene ise ayakbastı parası olarak kuaför faturası hissetirilir.*
gelin evini kuaföre getirmeye alışıldı, bir de üstüne yeni moda çktı. düğüne kuaförü getirip bir kenarda oturtma modası başladı. acil müdahele durumları için.
geçenlerde abimin düğünü ve aynı zamanda gelin arabası olmam nedeniyle bütün gız evini hatta az kalsın gomşularını da kuaföre götürmek zorunda kalarak bu durumun ne kadar can sıkıcı olduğunu, damadın gardaşı olmamak ve hatta mumkunse sadece misafir olmak gerektiğini eyi belledim.
gıran giresiceler, arabayı gavur arabası kimi kapatıylar, hepsi doluylar, "lan heç mi araba görmedeez" neymiş de gelin arabasıymış... çiçek abbas gibi kuaföre adam taşıdık, eyimişiniz yoorum! gız evi-guaför arasında seferler düzenledim artık. bir de gelinin görümcesi saçını beğenmeyip tekrar saçını bozdurmaz mı? "ala yeriii" dedim içimden, ağzınıng üstü şu mu demeyip kepicim de şenglik bozulmasın deyn tuttular.
damadın kardeşi, doktor kardeşi derken derken düşünün başıma geleni, anam allah yırag eyleye!..
*
gelini elet, bacısını elet, ammisinin gızlarını elet, dezesinin gızlarını elet, daysının gızlarını elet, barabar gergah işlediği gomşusunun gızını elet,

-la damat !
-bıyır ana (gaynanası)
-arabada yer varsa acı şoo bizim kiracının gızınıda eletin guaföre... kekiline fön çektir. yeğin sever firdös ablasını hevesleniy gızcağız.
-arabada yer yoh...
-acık iki sefer yapsın sadıcın. navar gıyamatmı gopmuş
finansal bi yıkımdır. başlamadan bitirir.
kız tarafından gelecek olanlar:
-gelin
-gelinin ablası
-gelinin bi küççüğü
-gelinin yengesi
-gelinin sadıcı
-gelinin küçük yigeni(masim gelinlik giyici heves ediy)
-gelinin komşu kızı
-gelinin dayısının kızı
-gelinin köyden gelen dezzesinin gızı

oğlan tarafından tek bi görümce gelir o da başire yapmaya
*
hele ki acı gosgalanmeyi seven bi gelin olursa ala yeriiiiii. hanasını haraba gomaz mı ağam bu damadın..
yeen pahalı ve eziyetli bir işdir.amma artı uyanıg oolan evi.benim dezzemin gızını guaföre eletti görümcesi olacaa.gına gecesi günleridi anam.bizim gızı eycene tembih eddi bunnar.
-bag fatma zatı pahalı guaförler bide gelin başı derseg ooo gac kaat alırlar tama yazıg mamede.gel biz gelin başı demeyeg.sen gelin deelmişin kimi yanı.gıyafetini alma yanına evde geydiririg saa. acı bi akrebanın düünü var derig hec deelse hesab gabarıg gelmez.sen bilirsin genede amma yanı ben sizin için deym bacısı.tama daa guzenlerin felan var yanı genede siz bilirsiiz amma bilin mametin durumunuda işde.hem nolucu kele.aynı sacı ediler tama bacısı.ey mi?
*ey nası olucu .hecmi gonuşuunu edmiycig.aa azımızdan gacarsa.
-yog sen baa bırag onu ben beşarlarım hepsini.sen muhaat ol diline.
*nedim songül abla eyle deysez eyle ossun.
-olur olur bacısı sen merahlanma.
***
allah yıraag eyliye yoorum.
yaradana gurban olduum melmeketim yeen gözel amma ben gızlarıngdan gorhuym aeğam
tahminim dışallı alıcım ama bu sefette yimee nası edicik * * * *
la yazzık heç acımazlar da güveye o gadar borc harc etti demezler bütün arvad horantası toplanır gelir
güveyin düğün salonuna verdiği para kadar kuaföre para vermesidir