anteplilere sorulan salakça sorular

batı insanlarının eşşeq kimi olanlarının* anteplilere sorduğu sinir bozucu sorular bütünüdür. çünkü onlara göre akdeniz sınırının doğusuna geçildiği an başka bir boyuta geçilmektedir; bir şehrin bulunduğu yerde doğu kelimesi geçiyorsa oranın hepsi aynıdır; geridir, cahildir, dağda yaşarlar, yobazdır... yanı benim añnamadıım genler bizden bin beter durumda. çoğu batı şehri (isparta, uşak, afyon...) antepden çok daha tutucu, cahil ve aç... neyse onun bize bi geree yoktur, asıl sorun antebin geri bi memleket olarak bilinmesi. onlara göre antep, nüfusu 100.000?i geçmiyen*, insanların açlıktan, işsizlikten geberdiği, fabrika yüzü görmemiş falan filan bi memleket. nerdeyse aleynız dışarı taraflara getdéiñizde bunnarı eşidikséizdir:

- hic antepliye benzemiyorsun...
-sizin orda yabancı müzik dinliyen var mı?
-antep?de kızlar sokağa çıkabiliyor mu?
-aşiret misiniz?
-yazın tarlada mı çalışıyosun?
-sizin orda şort giyebiliyo musun?
-antepde deniz var mı?*
-gazianteple antep farklı şehirler mi*(allah belanı vere!)
-antepde uzun saçlı gezebiliyo musun?
-antep büyük mü?(la babeyn sinine sıçıym antebin senin şehriyn temamı gadar sanayi bölgesi var)
-antepde nike giyen var mı?(hemin de antep işi nike bile var* :d)

... ve şu an aklıma gelmiyen milyonlarcası daha. hani amerikalılar avrupalılar filan türkleri arap sanarlar ya bu da böyle bişey işte. taman şey dey soruylar ya istanbulun asya ve avrupa yakası arasındaki kültürel farklar ne filan dey :d la yoorum vara antep akdenizde oleydı, gene beyle olur muydu ola? olmazdı zaar... yanı maraş kimi kilis kimi şeerler akdenize giriy ya, ondan sonra geliyler anteplilere siz doğulusuuz deyler ya. la bu nası saçma sapan bi iş la? antebin altına teker bağlıyak acı 30 km batıya mı daşıyag nişliyek :d tamam batılı değiliz orası kesin dee doğulu denmesi de bi garip gelmiyo mu? yog æam biz ne doguluyuk ne de batili biz antepliyik.
antep forever :d

ha tabi bi de şu var. bu herifler güneydoğuyu tek bi şehir olarak görüyolar ya. geçen bi de garimiş bi dene avrat* baa nerelisin dey sordu? antepliyim diyince, bi de bakdımkına ?amcan askerliği orda yaptı, mardınde? dey bi cümle sarfetti. la olm gözüñ kör olmıya mardin nere antep nere la? tamam yakın da adana, kayseri, mersin filan da o kadar yakın... yook oralar batı oluy. dibimizdeğ adana bile anteplilere bu soruları soruy ya, yanı gabaklama kimi oluy adam. adamıın beynine uzaydan bi dene depig enmiş kimi oluy o saat.

ve ayrıca (bkz: batinin antebi algilayis bicimi)
mesela bazen tvlerde halı veya başka bir antep firmasının reklamı çıktığında ben direk diyorum bakın bu antep firması falan diye.adam inanmiy yaw...la olm allah belanı vermiye sen antepi ne sanin lan dedim üstüne yürüdümde ordaki millet bırakmadıki iki tene patlatim.

daha başka zaman da aynı adam gelmiş bana diyki sizin antepte insanında taklidini yapiylermiş doğrumu diye pişkin pişkin soruyor.ulan dedim ne diyon sen allah mı olduk kine *.antep ustası o kadar sanaatkar ki malın arızalı parçasını kendisi orjinalinden daha mukemmel derecede yapıyor dedim.
- nerelisin?
- antepliyik evelallah..
- ooo. ne güzel. her gün baklava kebap yiyorsundur sen.
- yok canım. o gadar da deel. sen nerelisin?
- konya.
- o zaman sende ağşama gadar dönüysündür.
- ne alakası var ki?
- la yerriii. get işiye bak.
- istahın mı kesilik senin?
- bu pazar da mı kebap yiyeceğiz?*
- antepi özlüyor musun *
soru 1
-ayy şimdi sen çok güzel yemek yapıyorsundur değil mi?
-eee uuuu *
-eh bize de yaparsın artık...
yüksek sesle söylenmek istenen...
- yok yaa, şu kadar kişinin yemek işini yükliycek adam lazım ya.sanki yiyince bişey aaneyciniz.siz şoordaki makarnayı haşlayıp yiyin.
yüksek sesle söylenebilen...
-tabii,ama bizim yemeklerin malzemesi özel olmalı,birgün * eve buyrun antepten gelen malzemelerle yapalım... arkadaşlar acıktı herhalde,makarna mı var?iyi iyi...
soru 2 -
-çiğ köfteyi nasıl yapıyorsunuz?
-kadınlar bilmez*,biz de hiç adet değil kadınlar yapmaz.babam gelirse yaptırır yeriz*
asla söylemem.o bizim yemegimiz.söylersem sanki çok özel bi sırrı söylüyormusum gibi geliyor niyeyse...bu söylememe inadım yüzünden 5-6 izmir li çiğköfte yaptılar,içindeki kıymalar tek tek seçiliyordu,acayip bir et kokusu vardı bahçedeki köpeğe verdiler ve hayvan yemedi, o kadar kötüydü yani..
soru 3-
-baklava nasıl olmuş?
yüksek sesle söylenmek istenen...
-yemedim ki daha,hangisi, amaan tipi bile benzemiyor.dur ucundan yiyim ayıp olmasın.ıyyyyy, buna giden una,şekere,tüpe yazık...
yüksek sesle söylenebilen...
-hımmm..değişik,elinize sağlık....benim dişlerim rahatsız çok yiyemiyorum...
önyargı bombardımanı eşliğide insanı çileden çıkarabilen sorular..

örnek 1: -mmm yıllar önce gelmiştim de şeydi..sizin orda hala çöpleri eşekler mi topluyor?
örnek 2: -aa ne güzel buraya tatile mi geldiniz? hem de antepten...

*öğretmenimin aktardığını aktarıyorum. yuh dedirtecek olay. öğretmenimin antep dışından bir arkadaşevi antep e gelecektir
arkadaşı: antepte içim süt varmı? bizim oğlan ondan başkasını içmezde
öğretmenim: malesef ya sen gelirken bir kasa alda gel :)
yeter ulen dedirten sorular : yabancı damat dizisi antep'te mi çekilio 291837281 üncü soruluşunda artık soran kişinin suratının ortasına çakmaya ramak kalmıştı.
sizin orda poşu ile mi geziolar ayyy ben çok severim bana da getirsene bi dahaki gelişindee : gel sen al neyle geziolar görmüş olursun hem
siz kahvaltıda normal bildiimiz öğlen akşam yenilen ağır yemekler yiyomuşsunuz dolma lahmacun falan hem de çayın yanında ağır olmuomu yaa:acaba siz kahvaltı haricinde yediklerinizden bizim kadar keyif alıomusunuz ben de onu çok merak ediorumm hele bi sölee :)
blaa blaa blaaaaa ................
antebi sadece tvde izlediği maç özetlerinden görmüş kişinin sorduğu bi soru;
- hacı sizin orda bi tane mi yüksek bina var (otel katan)
- heee, o da bizim aşiretin zaten
ıstanbuldan antebe ziyarete gelecek bir arkadaş * gelmekten vazgeçti.
söz konusu dışarılı arkadaşı antepli tertibi - antebe gelme tehlikelidir- diyerek korkutmuş * şahsiyetin bana dediği
- ben gelmem başım belayagirermiş teröristler varmış sizin orda. *)
10 sene önce annemler istanbula gitmişti misafir oldukları ev sahibi annemin antepten geldiğini duyunca yolda eve gidene kadar anneme övünmeye başlamış...evim çok çok büyük kaloriferli güzel diye ...tabi annemde villaya falan gidicez sanmış...istanbul çok güzeldir falan diye anlatmaya devam etmiş kadın ..kadın sizin orda tempra araba var mı diye sormuş utanmadan ...tabi annem sinir küpü misafir diye sesini çıkartmamış önce ..eve gittiklerinde karşılaştığı manzara 110 metre kare normal bir ev..tabi annem basmış kahkahayı büyük ev bu mu diye benim evim 185 metrekare ben ona bile büyük demiyorum diyerek kadının ağzının payını vermiş...artı temprayı beyenipte binmez bizim antepliler tempra antepte çok az var ama bilmediğimizden değil beyenmediğimizden diyerekte kadının arabasına bi güzel bok çalmış..ohhhh ağzına sağlık ......
- antep'te kızlar okuyor mu?
- antep'te asfalt var mı?
- siz süt sağıyor musunuz?
- siz arap değil miydiniz?
- de get..
antepce gonuşabiliyn mi? acı biraz da bize gonuş da gülek..
- siz orda şalvarmı giyersiniz ?

- çadırdamı yaşıyorsunuz ?

- sokakta keleşle dolaştığınız doğrumu (nijerya sanki iç savaş var)
biraz önce yaşanmış bir olay,bunalım geçirdiğim anlardan biri.

-siz antepliydiniz değil mi pınar hanım
+evet çok şükür öyleyim.
-o zaman sizde araplık var.
+hönkk....ne alaka ya antepte arap yokki nerden çıktı şimdi bu.
-o zaman ermenilik var
+ya şakamısın sen ne ermenisi ne arabı ya
-o zaman kesin kürtlük var antepte türk yok diyorlar çünkü..
+ya bi çekilde git başımdan ya, akşam akşam belamı arıyon ne, sinir etme beni ,sen get söyleyen gelsin goda get yeri ,nalet suratlı seni.(illa tutturacaklar antepli damarımı )
eskişehırdeyken şahsıma bızzat sorulmuş soru

-antepte elektrik varmı
+yok biz mum ışıgında tv izliyoruz.(bkz: ınsanlığın bittiği nokta)
antep'te havaalanı var mı diye sordu bi defa adanalının biri. bunu daha uzak memleketten biri sorsa zoruma gitmezdi belki de ama adanalı yani yanıbaşımızda komşu dediğimiz şehrin adamı havaalanı var mı diye sorunca cinim depeme çıktı. sonra tabi lafı yedi benden. kocaman uluslararası havalimanımız var, adana'ya bile inmeyen uçaklar antep'e iner haberi yok.
-antepte market var mı?
-antebe otobüsle giderken teröristler hep yol kesiyormuş doğru mu?
-sen neden yabancı damattakiler gibi konuşmuyosun?
gibi insanı cinayete yönlendiren sorulardır..
bilmiyosun neden konuşuyosun,ben soruyomuyum bunu..
adana'dan antep'e okumaya gelecek kızla internetten konuşurken:


-ya antep'e gelicem de saç boyası getirsem mi diye düşünüyorum...orda bulabilirim değil mi?...
+gına var!yak... *
  • /
  • 3