antep dünyanın en hızlı gelişen dokuzuncu şehri seçildi

wall street journal?in araştirmasina göre gaziantep dünya'nın en hızlı gelişen 9. şehri. ışte sıralama

1-guangzhou, chına
2-chongqıng, chına
3-nanjıng, chına
4-dubaı, u.a.e.
5-ibadan, nıgerıa
6-santa cruz, bolıvıa
7-maıdugurı, nıgerıa
8-naırobı, kenya
9-gazıantep, turkey
10-wuhan, chına

ayrıca;
the washington post gazetesi de gaziantep'in gelişmesi ile ilgili başkan güzelbey'le bir söyleşi gerçekleştirdi.

bitmedi; 21 nisan tarihinde -gaziantep tarihinde bir ilk olarak- ankara'daki tüm büyükelçiler antep'in gelişmesini kendi gözleriyle de görmek üzere antep'e geliyorlar...
****
sırlamalarda çin şehirleri ve antep'in en hızlı gelişen şehirler olarak gösterilmesi acaba bu şehirlerde yapılan taklit ürünlerin bu işle bir ilgisi varmı yoksa tamamen tesadüfi bir olay mı diye düşünmeme sebep olan başlık...***
göç alıpta gelişmekte zorunda kalan sıralamasına girse birincilii zorlar herif.
sıralamadaki şehirlere baktımda bu hangi açıdan gelişen listesi diyede iç geçirdim. googlede en çok * kelimesinde türkiye öndeydi onun muadili bişey olmasın.. ilk onda 4 çin, 3 afrika (nairobi daha güneyde), 2 bolivya, birde türkiye.. garip..
dünya starlarına bile iç çamaşırı antep üretimi olarak gitmiş*ama bu konuda yani hızlı gelişmek konusunda gerçekten antepten ilerde giden bir il yok son beş yılda bile acayip bir hızla gelişti, hadi hayırlısı..*
nabalı söyliyenin boynuna aam mercedes in ve boing in bazı parçalarının antep de üretildigini duymuştum.eh bu da sıralamada ilk on a girmesine bir sebep olabilir mi aceba.
ileride: ''ooo ooo çehiling yoldan antepten geliiiyyyler. amerihanlar esgidi bunlar törkiş kovboylar.'' dey şarhılar duymamıza sebep olacak gelişme.
söyleşiyi merak ettiğim, kaynaklarını merak ettiğim, aslını merak ettiğim, dayanağını merak ettiğim duyurusal nitelikteki entry
araştırmanın orijinal linki

http://tinyurl.com/ydpn8gh

1999 ile 2009 yılları arasında nüfusu enaz bir milyon olan şehirler arasında yapılmış bir araştırmaymış nüfus olarak en çok büyüyen şehirleri içeriyormuş araştırma
#47335 nolu entride verilen link açıldı.. incelendi.. yaz kızım kereviz, karar:

linkte verilen adresin orcinali http://europe.wsj.com/home-page a yönleniyor ki, europe the wall street journal olaraktan çıkmakta ve yeen meşur bi ajansın sayfası gelmekte.. lakin bu yönlenmenin geree hakkında bi malumatımız yokturdur. http://europe.wsj.com/public/ yazınça page unavailable (yani sayfa uygun deel) dey, lakin wsj'ın sahifesi olduuna ganaat getirilmiştir.. bu adamların vaktıyla da neler yazıp çizdikleri gözününe alınınça * acı araştırmayı tikkatlen incelemek gerek yoorum..

dökümanın adı decadeterror091220.pdf yanı "terör çağı".. * neen?
döküman başlıı ne dey?

a decade marked by terrorism, financial crisis?and turbocharged middle-class growth
yanı
terör, finansal kriz - ve turbo şarjlı (yani son sürat) orta sınıf büyümesi ile işaretlenmiş bir çağ..!!

pardon?? ne dimek isteyn sen??? kime ne deyn?? dinime küfreden müslüman olsa (bu sözü de sevmiym, neen, müslümanlar küfür mü ediy onun bunun dinine?? hanekleri de gennerden mütevellit insan güruhu, acı macik dedii dönüñ de gendi ..üüze bahın siz, dayım dayım açıkta, yellozlar)

neyse devam edek.. başlıın hemen altında son on yılın terör olayları hatırlatıliy.. antep avratlarının uşaklarına barnaklarını yumup elini aşşaa yuharı sallayıp "acı sen görürsün, dur acı sen dur yavaş" dedii hasaptan bi inceeecik uyarı veriy.. uyarının altında yazan major attack.. yanı temel hareketler.. ataklar.. övüymün yeriymin, belli deel..

sol yanda "ne çok gazankılar bahın, artı daa çok atılabilir ürün alıylar" dey.. ona neyse.. malın galitesi galmeykse nedicik olama.. hoş, sadece bu deel, sizin yaptıız tüketim politikaları eşliindeki tüket..!! tüket..!! tüket..!! baskısını heç saymeyk.. bu nokta önemli, geri dönülücü, değinilici..

sağ yanda nüfusu en hızlı böyüyen şehirler yer aliy.. neye dayanaraktan??? nüfus sayımlarına mı baktın?? hangi kaynaa göre veriyn bu bilgiyi sen?? kaynak yok.. amaaaa.. direkt hedef göstermek var.. neye mi? az durun heefir yeen sabırsızsııız..

internete girişlerini neen inceleyn? nediciñ?? saaa ney?? araştırmaya göre antepten internete bağlanma % 40 artmış on senede.. nüfus artışını buna mı bağley olama? anca bunu ölçüklerdir..

goca dünyanın altında şeyle bi paragraf:

biggest worries (en büyük endişeler, bu arada worry'nin başa bela olmak anlamı da var, yanı en büyük baş belaları)

the map below shows how the number of people with access to the internet has grown in the last decade (ahanda bu harita son on senede internete bağlanan nüfusdaki artışı göstertiy)

in 1999, investors' list of global worries was topped by post-cold war aftershocks. during the decade, terrorism and war loomed large. by the end of the decade, the role of politics in economic policy dominated concerns. political-risk consultancy eurasia group rates the places seen as the greatest risks, then and now, of developments that could hit markets globally.

(araştırmacılar soğuk savaş sonasındaki şoklarnan top yapanları küresel olaraktan listeleyk.. geçen on yılda terör ve savaş böök göründü, on yılın sonasında ekonomi politikalarındaki ilgi ve alakada politikanın rölü bööktür.. avrasya grubun politika-risk danışmanları gördüüz yelleri en böök risk olaraktan oyladı / seçti, sonra ve şimdi, gelişmeleri pazarları küresel olaraktan vuruy) dey.. burda mennan usda'ya da daş gidiy ha..!!

bu paragrafın altında da (her nasıl oluksa antep girmeyk) bu böök risk olan yeller sıralanık, bi de embesil muamelesi çekip dünya haritası üzerindeki yelleri göstertilik.. bunun bi anlamı da küresel annamda nası dünnay sardıklarını göstertmek..

en aldda da incecik gaynaklar var sources: euromonitor international; eurasia group; photos by u.s. navy (cole), getty images (9/11), agence france-présse/getty images brett taylor and niraj sheth/the wall street journal (gaynakları bunnarmış)

ez cümle..

internete giriş ve cep telefonundaki kullanım artışı ile gelişen ekonomiyi nasıl bağdaştırdılar bilmiyorum ama burda söylenmek istenen kibarca şudur:

1 - erken öten horozun gafeyi vurullar.. şiii çok gelişmen, neen gelişiysiiiiz, bak gelişen yerlerin başıan ne işler geliy? (terör, terör, terörrr, teerööörrr..!!! az daa tekrarlan hele.. gorhumuzdan altımıza edicik az galdı... neyyy, error, error, erroorr, errööörrrrr... yaaa yaaaaaa)
2 - bunnar bu gadder gazanıylarsa, atılabilir paketli malzeme yada atılabilir ürünleri bu kadar tüketiylerse, bu kadar alantrikli cihaz neym gullanıylarsa aa size böök pazarlar, girin bu pazarlara satın satabildiiizii.. bak hele bak bak, nüfusları da nası artey.. (aaa onunçün anteptee dış ortaklar artey, antepte onunçün yeni böök merkezler yapıliy) (hedef piyasalar..!!)
3 - sizin nerde ne iş dutacaanıza biz garar veririk, acı hösün de oturuñ oturduuz yerde.. bak, ne zaman nere tıkladıını bilem biliyk, sen daa baa gahramannık hakiyyeleri annat.. yerriiiii... deyler...

bu arada, broşürün en sonda iranın nükleer çalışmalarıynan bitmesi de ayrı bi enteresan mevzuuu...

ben bunnarı görüym aa'aam yoorum...

artı bilmeym.. bundan başka entri girmeye ömrüm vefa eder mi?? yooosam bi terör olayı esnasında bende telef olurmuyum, amma acı her göstertileni eyi sanman heerif.. *, *,*