antebin yerlisi

antep insanı köken olarak 2 gruptur. (bkz: antebin yerlisi) ve (bkz: antebin köylüsü)
(bkz: antebin yerlisi), yerlilerin nüfusunun azaldığına dikkat çekerek endişelenir. antep yozlaşıyor diyecek kadar fanatiktir.
bir de antebin köye bağlı olan insanı vardır.
bu iki grup arasında ayrım yapılmaktan, karşılıklı dışlamaktan vazgeçildiği vakit antepte herşey daha güzel olacaktır.
artık bu saatten sonra bu ayrımı yapmak lüksümüz olduğunu sanmıyorum.antepçenin köyleri arasında bile lehçe farklılıklarını yakalamak çok zevkli olacak.örneğin "gelsene" kelimesini hemen yanı başımızdaki göksüncük köyünde "geleksene" olarak duyabilirsiniz.
otuz - kirk yil once antebe tasinmis bircok antep koylusu vardir. tabii maras ve besniden gelenleride unutmamak gerek. bunlarin koyleriyle alakalari kalmadigi icin genelde artik antebin yerlisi sayilirlar. zaten eskisi gibi antebin koylusu ve yerlisi diye ayrim yapanda kalmamistir. bu kadar gelen yogun goce karsi daha kalabalik gorunmek icin hepsi antebin yerlisi olmustur.
eskiden köylüsü-yerlisi olarak yapılan ayırım, bugün anteplisi ve dışarıdan göçeni olarak yapılmaktadır.
antebin yerlileri uzak ya da yakın ama kesinlikle bi yerden akraba çıkarlar.
ahğhyol uşağıyıhh ağam
aslında böyle bir ayrım olmasa tabiki daha iyi ama olmasının sebebinide kısaca açıklayayım..antebin bazı köylerinde degişik çeşitli gelenekler, adetler,konuşma farklılıkları mevcut ve gene aslen antepli olmayıp farkı şehirden göç etmiş insanların yaşadıgı bazı köyler ve belli mahalleler var dolayısıyla kültür farkı kaçınılmaz..her insan kendi kültürünü yaşar,yaşatır ve nesline aktarır.her şehrin hem yerlisi hem köylüsü olur.kimse üzerine alınmasın..köylümüzde milletin efendisi..
en sevdiğim çekişmelerden birisidir zaman zaman ailemde de bir nazi akımı gibi bu olay uç noktalara çekilmektedir. antebin yerlisi antebin asıl sahipleri olduğunu düşünmekte ve dışardan gelen göçlere herzaman öykelenmektedir. ama hernekadar sinirlenselerde bu gaziantep'e olan sevgiden kaynaklandığı için insanı rahatsız etmez , köylüsü olsun yerlisi olsun bu memleketin kültürünü yaşayan herekese saygımız sonsuzdur. asılolan gaziantep'tir