amerikan hastanesi

amerikan hastanesi; 1848 yılında gaziantep’e yerleşmeye karar verip burada vefat eden dr azariah smith anısına 1879’da yale üniversitesinden sınıf arkadaşları yaptıkları bağışlar ve topladıkları yardımlar ile hastanemizin kuruluşu gerçekleşmiştir. kurulan bu hastaneye dr. azariah smith memorial hospital adı verilmiş. 1882 de hastanemize 3 kuşak hizmet vericek olan shepard ailesi antepe gelmiş, dr. fred shepard ve eşi mrs. shepard hastanede göreve başlamışlardır. 1905 yılında büyük britanya’dan mrs. anna morston’un bağışıyla şu anki acil ve idare bölümlerinin bulunduğu bina inşaa edilmiştir. 1915 yılında dr. shepard ‘ın ölümü ile dr. hamilton 18 yıl boyunca şehirde görev yaptı. ilerleyen yıllarda dr. fred shepard’ın oğlu dr. lorrin shepard da antep‘ teki azariah smith hastanesine tayin edilmiştir. 1924 yılında ingiliz hekim dr. c.c. piper hastanede başhekim olarak göreve başladı. 1996-2001 yıllarında 3. kuşak barclay m. shepard da hastanede başhekim olarak görev yaptı.
hastane hizmetlerine ek olarak 1973 yılında muzaffer kürkçü tarafından sağlık okulu açıldı. 1977 yılında hükümet hemşirelik okullarının lise düzeyinde olmasını şartı getirilince orta düzeydeki okulun son sınıfı 1978 yılında mezun edildi .hemşirelik okulu 1995 yılında tekrar faaliyete geçti fakat yök kararına bağlı olarak 1999 yılında son mezunlarını vererek kapatıldı.
son yıllarda, tarihi dokusuna sahip çıkılarak yenilenen hastanemiz, inşaat yatırımlarının ve personel kalitesine verdiği önemin yanı sıra teknolojideki gelişmeleri de takip etmektedir.

bilgilenmek için alıntıdır.

(bkz: adres tariflerinde vazgeçilmez yerler)
dunyaya aha beyle gozlerimi actigim mehanmis... bi gac defa gettiim de oldu... allah saegligimizi elimizden almasin agam...
yeeerif orda staj yaparkene mahallenin mıhtarı gelikti tedeaviye. girhından sona adam sevgilisiynen mesajlaşır gonuşurdu tedavi sırasında :)