yuzuncu yil parki

tam adı yüzüncü yıl atatürk kültür parkı olarak geçen ve avrupanın en büyük 3. parkı olduğu söylenilen yeşilliğimiz.
teee kavaklığın başından eski beğendik yeni bedestenin yanına kadar devam eden, celal doganın antebe yaptığı en güzel şeydir kanımca. ancak kavaklika göre biraz daha açıkta olduğundan yazları çok fazla güneş alıyor, nereye oturacağımızı şaşırıyoruz=)
eskiden antep'in en guzel parklarından olan şimdilerde piknik tupunu kapanın geldiği bi yer oldu. yanlıs anlaşılmasın goruntu kotu oluyo sadece.
bünyesine masal parkı, botanik park ve sarıgüllük etabınında dahil edilmesiyle sınırları genişleyen ve ileriki yıllarda yapılacak yeni projelerle taa batalhöyüke kadar uzanacağı söylenen park
ben küçükken* allebenin üstünde küçük küçük köprüler goyucularmış, "heye ne datlı olur" deyglerdi. 100. yıl parkını yaptılar ve millet yayan yeriyken maanoğlu köprüsünün tekelinden kurtulmuş oldu.
bedesten ve demokrasi meydanından başlayıp tütüncülere kadar uzanan büyük park. ortasından 3 tane önemli bulvar geçmesi tek bir park olduğu gerçeğini değiştirmediği için avrupanın * ve ortadoğu'nun * en büyük parklarından biridir. yaz akşamları hareketli olur ve antepin en harika özelliklerinden birisi olan park bolluğunun en fiyakalı yansımasıdır. **.

parkın kavaklık kısmının büyük bir bölümünde mangal yakılabilmektedir. bu durum kavaklıkı pazar günleri anteplinin vazgeçilmezi yapmaktadır. ayrıca yine bu kısımda bulunan spor alanı her yaştan antepliyi sabahın erken saatlerinden itibaren kendisine çekmekte ve sosyal hayata katkıda bulunmaktadır. sosyal hayata katkı bununla da kalmayıp barındırdığı " nostalji antep sofrası"yla da gecenin geç saatlerine kadar insan yoğunluğunu üzerinde tutar.

sigorta hastanesiyle bedesten arasındaki kısımda ateş yakma imkanı yoktur. zaten ailece oturulabilecek masaların da bulunmaması bu bölümün piknik amaçlı değil de gezinti yapma ve hava alma amaçlı kullanılmasına sebep olur. bu kısımda bulunan açık hava tiyatrosu genelde bazı konserlerin yapıldığı yerdir.

hayri tütüncüler parkı da 100. yıl parkının bir diğer kısmı olarak değerlendirilebilir. kullanım açısından (yine mangal yakılmaması sebebiyle) sigorta hastanesinin aşağısı olan kısma benzese de, içerisinde ailece oturulacak masaların bulunması yeşilliği* seven anteplinin evde yapıp getirdiği yemeklerini açık havada tüketmesine imkan kılmaktadır.

(bkz: yeen ansiklopedik oldu yoorum)
yazın günü orda geçirdiğim günler acir çiçee kimi burnumda tütüy offf anetp offf bekle şu öss belasını atlatıp geliymde gara daşlarını öpeceem...
daha tamamı bitmedi...
çok çok uzun ve nefes aldırıp huzur veren bir yeşil kuşak....
sene 91di alleben aahar pis pis gohardı orda işciler çalışırdı biz cocuuduk. ammi nişliciz burda gum mum daş getiriysiz diye sorduk bura park olucu onu yapıyk dedi, 97de bitici dedi aboo daa altı yıl vardı soona dediği vahıt parhın ilk gısmı bitti yürüme yolları püskület yolları köprüler yapıldı. cogunu ilk kez gördüümüz seyler de yapdılar. o park yapılmazdan evvel esentepe de cok gözel bi park vardı dede bizi hayvanlı oyuncaklı parka götür deyi bigaç kez getmişdik oralıga ama yüzüncü yıl parkı bitince esentepenin forsu söndü. hele bide renlkli ışıklı havız yapdılar sular sanhım dansediy ığıklar içinde parpar ediy. parka amfi tiyatro yapdılar amfi ney bilmiyk ama basamaklardan çıhıp çıhıp iniyk hoşumuza gediy. sovna parhın ortasına bi çaybahcesi gibi bi yer yapdılar ama çay bakcası da deel bi patatis gızartması oluy bi hamburger mi deyler ondan yapılar bee ne gözel havas ediyk anamızdan para isdeyk gidip orda oturup bişeyler yemeyi canımız isdey.... daa ilerki yıllarda canlı müzük de yaptılar yazları aakşamları biri çıhıy gitar çalıy şarhı söylüy.... bee bunnarın hepsinni üsdünden neçe zaman geçik kele esgi günnner esgi günner...
prof. jansenn'in tavsiyesiyle; demokrasi meydanından başlayıp, taa alleben göletine aader derenin iki tarafının beton yığınlarından arındırılarak yeşil alan yapılması suretiyle yapılacak olan dev parhımızdır. yüzüncüyıl parhı...