merişnen irebişin sahresi

(bkz:merişnen irebişin sahresi)
merış :kele ırebış aci canim sihidi da bı soluk ırebışın yania gedıym oturuym dedım.
ırebış :ne eyı eddın kele merış hoş geldi safa deldın. kele ıkı hanek ederık de canimizin sihintisini gederırık
merış :kele ırebış havalar yeen datli. sennen bı sahrıye gedek deeyym.
ırebış :kele bacim, görümüm hasde gedıp gennere donuyycum ekmek edıcım. başimda deeermen çekılıy sen ne söyleyn.
merış : adam aci da caninin rahetlene bakmali. elın ne ışı tükenır ne aşi... kele misdilinin avardini görmeymın, herıf evde yorgan döşşek yatiy, gendı sabahdan aşama ader sekızen kapiya dohuzan deynek çaliy...
ırebış :ne bılıym bacim. barıleme bızım herıfden ızın aliym da gedek... ora gedıncı ne yıycı kele.
merış :kele bacim sen bulurunu, yağini, malhitasini goy. bende temetos bekmezını, sımıdını, yoordunu, sovanini, samsani, duzunu, girmizi bıberını, bahdenızını, aliym. orda ölene şeyle bı malhitali küfde edek, aşama da zildir, zildir bı bulur aşi edek, ari sılı yıyek gelek.
ırebış :dari hedınını de sen bışır
merış :kele ne eyı ahil eddın dişarda sahden eyı olur. tarpadak göynümü ısdeddın
ırebış :giz yeter bah hele malhitamiz var mi? şu ağayin yalini da yuda taanin belbedıne ser.. sabah sızı sahrıye algedıcım...
merış :kele aci ord oturmuya bı de çabit mındel alsaaz eyı olur gayırmez.
ırebış :olur olur, sen garaltini alda sabaleyın erceden bıze gel. kele aci sandik dıbı de yokmu ? basdikdan tarhanadan, dılmeden ne varsa alin bildir sız şıre eddıeez bız edemedık anam.
merış :başimi yısın anaaam uşaklar cır cır kımı çekıyler tükeddıler.
dahnesı gün merış ırebışgıle gelır
merış :yerı ırebış. şıremız yok emme aci bekmezınen un aldim. orda bıllokma guymak çalar şırınnemızı gandiririk. yerı uşaklara bı sihircim ver de çabik hazillansinlar.
ırebış :bee kele merış uşaklar da uyhudan kakmadilar sabah sabah dışıne mı yaddin? olam memık, höggeş, giz yeter, kahin bahiym girannar uyuz uyhusuna mi yattiaaaz.
merış :yerın bahiym garaltiyi yüklenınde gedek,
(küfde leenı, yooort satili, kılım şahi, bulur torbasi, su tasi, yağ seaanı, salllangiç ıpı alinir yola çihilir.
merış :kele ırebış keşge acik da çöz be aldireydık orada caatrlak kebabi da ederdık. neye anam bu looot beyle ossunda bı daa da çığ küfdeynen künefeynen gelırık
ırebış :be merış bak şındı aklima eeldı, aklimda beynımde gan çibani çiha. eşşek başim, keşge bı lokmada eşğı aldireydik. temetos bekmezıynen hacce minca ederdık.daa bızde eşgılı de vardi. keşğe bıllokmada eşğılı goyeyedik.
merış :de zerali yok bu seferlık ayran ıçerık.
ırebış :olan memık, yerı şoordan bı bağ ortut getırde ocaa yahak gadasini alddiimm.
memık :ı geet şooorda bı adam oturuy. bekılem bekcı, benı döverse nışlemelı?
ırebış :senıı dövenın arinini garişlarim daaa neeeen noolmuşkıne yerı bahıym. giz yeter sen de eleee golunu çemle de otur şu küfdenın başina vur sumsuuu de gizim de gadasini aldiiim
üstad ömer asım aksoyun 50 sene önce kaydeddii bu tablo, aradan geçen yarım asra raamen her ct - pazar antepde pek çok haanede yaşanmakta..