kunculu ekmek

ia susamlı ekmek
üzerine susamla birlikte şekerde ekelendiyse, küncülü ekmek-gaymak-reçel üçlemesiyle kendinizden geçebileceğiniz pide türü.
pazar günü sabaan köründe anamın deee kaak artı küncülü ekmek yaptırda gel demesiyle son bulan cocukluk düşmanım uyku katilim
hafta sonu kahvaltılarını iple çekmemi sağlayan yiyeceklerden birisi..

sabahden kaharsın ki dedem almış getirmiş mis kimi küncülü ekmek kohey hele bi de sobanın üsdüne gomuş ki soomasın deyi.. heç öööle hele beş dagga daha yatıym lafları hanekleri heç duyulmazdı..
küçükken her haftasonu sabah erkenden fırına damlayıp da yaptırdığımız harika tat!. şimdilerde ise memlekete gelir gelmez ilk aklıma gelen şey. ıçine de pendiri koyucun, yanına da eyi bi çay, aauuff!
la mamet acı şu küncülü ekmee uzat da iki sohum alak yooorum, açlıkdan gözümün önü bereldi.
bakkaldan gazete kağıdı arasında alınan 100 gr küncüyle(susamla) fırına gidilip yaptırılan ekmek...pazar sabahlarının ve ramazanda sahurun vazgeçilmezi....şu ara en çok özlediğim şeylerden bir tanesi....kokusu burnumda tüten ekmek....
ramazanda söhürde cok yapilan ekmek. burcag burcag gohar mübarek.
pişirende hakkını verecek aem, şölee küncüler solaryuma girip çıkmış gibi olacak
ooo bazar günü kaavaltıda yideemiz edirne pendiri yada pendir gabının içine gaynamış suyun dökülmesiyle yumuşuyan pendirin içine gonup dürüm edilmesiyle yinen gözel kaavaltı ekmeemiz.aynı zamanda i-remazanda sööre kahıldıında çiftlisini yapdırıp yideemizde olur.
kokusuna hayran olduğum yiyecek. yemeden önce mutlaka kokusundan derin bir nefes çekip önce burnu doyurmak gerekiyor...
antap halkının keskin zekasıyla bir ekmeen en fazla ne gader nezzetli olabileceeni gördömüz bir yiyecek.şekerlisi ayrı gözel şekersizi ayrı gözel.

bilmemgacıncı küncülü ekmek zirvesi
küncülü ekmek ramazan ve ifdar sufralarımızın baş ekmee olup yalıız küncü yeen yaaalı bi bitği olduğu için bilmiyenlerin, yemiyenlerin maadelerini yahabilir.
genel adıyla susamlı ekmeğin antep türkcesindeki karşılığıdır. yani antepliler susama küncü der. misal ünlü şantörümüz halk adamı arif susam antepli olsaydı
arif küncü olurdu. pekde fena olmazdı.
iş bu iletiyi girmek acacına beklerken, iftar arefesi milleti umsuruk edip, yuhalık olarak degerlendirilebilirse de; sofrada şöyle bir arz-ı endam eden, "anlatılmaz yaşanır" güzellikte bir nimettir;

http://img833.imageshack.us/img833/9882/feas000.jpg *

tertip: imla hatası.
zaten çok sevdiğim, ama şu an onunla bir kahvaltı için bir çok değerli şeyimi vereciğim, temel gıda maddesinin en dayanılmaz hali. * * *
(bkz: küncülü ekmek eşliğinde kahvaltı zirvesi) * * *
heç bi yerin ekmeğine deeşmediğim ekmeem.memleketimin gokusu geliy
söör sufrasınıng baştacı bi namet..allah icad edenden ırazı olsung usda*
aci soyle ters cevirip vurucun depesine de fazla kuncusu sofraya dokulucu, sonra durum yaparsan durum ya da sohum sohum mu yiycin yedikten sonra o fazla dokulen kunculeri soyle barnanla toplayip yiyicin ki off ki ne offf.
arasına konana domates, anteb pendiri, maydonoz, sovan tabi bu mevsimine göre yeşil sovanda olabilir, kırmızı biberle muhteşem bir dürüm olan gıdadır...(olsada yisek nası göynüm istedi kele..)