küfdeci hacı mamet

1970 li yıllarda antepte çiğköfte için müstakil düven açıp işleten ilk usdadır.
eli nezzetlidir.
gaziantep devlet hasdahanası önündeki reyhan sohakda açdı antebin ilk müstakil çiğküfdeci düvenini.
urfalı olan ve senelerdir gaziantep'te yaşayan urfalı küfdeci haci mehmet'i, aynı civarda küfdecilik yapan hacı aksoy usta ile karıştırmamak lazımdır. iki küfdeciden birinin adı hacı aksoy, bu entrye konu olan digeri küfdeci hacı mamet ise lakabıyla urfalı küfdeci hacı mamet'dir.
urfalı küfdeci hacı mamet küfde satarhan kaside, gazeller, dörtlükler ve maniler ohuyan, her girene önce bi sıhım ikramda bulunan küfdeci hacı mamet adlı gişi olup, merhum hasan hoca lahaplı şeyh hasan aslan hocanın saalam ve eyi bir mürüdüydü. halen aynı düvende küfdecilee devam etmektedir. küftesi çig küfte adlı olup içinde et yerine haşlanmış patata bulunmaktadır ve hijyenikdir.
1970 li yıllarda antepte çiğköfte için müstakil düven açıp işleten şahsiyettir kendisi. devlet hasdahanasının doğu tarafında reyhan sohakda açıkdı ilk çiğküfde düvenini. 70 yılların ikinci yarısında lise talebesiyken ohul daalımında yolumuzu urfalı hacı mamedin çiyküdde salonuna urgatır, kaside gazeller eşleende, buznan yoordoo acılı çiyküddeden iştahnan yirdik. ayni zamanda merhum şeyh hasan aslan hocamın mürüdüydü. dergahda da kaside gazel ohurdu bolca, sesi gürdü. dergah onu çiyküddeci haci olarak tanır. bildiğim kadarıyla çiyküddecilee cevizliden öncedir.