kentim çarşım yenileniyor

gaziantep büyükşehir belediyesinin büyük bir bütçe ile şehrimizin çarşısını yenileme projesidir.

özünde çok güzel olan ama uzun vade de geri dönüşünün gene şehir merkezine yük bindireceği bir projedir.
öncelikle projenin olması çok güzel çarşının çehresinin değilmesi tek tip dükkanlar tek tip kepenkler sistemi tek tip cephe kaplama ile dokusu bozularak belli bir şekilde şehir çarşısı kimliğinden uzaklaştırılarak yenilenmesidir.
şehrin güzel temiz ve modern olması önemli bir proje sonuçta gaziler caddesi de 1.dereceden önemli kültür varlığı değil.

gelelim bu konuda ki sıkıntıya bu bölgeye yapılan masraf tamamen büyükşehir bütçesinden çıkıyor ama bölgenin değeri artıyor dükkan değeri artıyor kira değeri artıyor ama mal mülk sahipleri bildiğim kadarı ile elini cebine atmıyor o da yetmezmiş gibi rezil olduk diye şikayet ediyor. tabi kiracılar şikayet ediyorlarsa belli bir oranda haklılar. bu şekilde ki projeler de emlak vergilerine uzun vadede artış yapılmalı ve belediye yaptığı yatırımın belli bir kısmını geri almalıdır.
sonuçta en başında dediğim gibi tarihi bir bölge değil.

ikinci problem güzelleştirilerek daha çok kullanım alanı kazandırılan bir bölgeye gene otopark yapılmamaktadır ve yol kenarı gibi ilkel bir yöntem kullandırılmaktadır. sonuçta ne olacak halkın gidemediği turistin araç park edemediği doğru düzgün toplu taşıma olmayan bir sistem ne kadar kullanılabilir bilmiyorum.

tabi ki şehrimiz için güzel projeler yapılıyor ama genel anlamda trafik problemi hiç bir kimse tarafından ele alınmıyor, yapılan kamulaştırmaların %80 yani imar alanı ile rant yaratmak ve sosyal konut yaratarak gene belediyelerin kar elde etmesi.

şehir merkezinin geçmiş son üç yılda bile ne kadar büyük bir trafik bir yüküne maruz kaldığı ortadır.