antepli neneler ve torunlari

antep geniş aile ilişkilerinde iyice irdelenmesi gereken bir konudur bence.

-zira neneler torunlarını yeen severler. (doğduğumda nenem yüzümden öpmeye özü dövmezmiş de elimden öpermiş)
-gelinler çocukları olduktan sonra iktidar kazanırlar (bkz: gıymata binmek).
-kız erkek torun ayıranı da vardır, hepsine bir davrananı da ama erkek başka olur tabi her zaman. kız da onca erkek torunun üstüne olduysa kıymetlidir.
-en büyük torun olmak bambaşka bir ayrıcalıktır. en büyük toruna genelde dedenin ismi verilir.
-torunlar neneler arasında bir rekabet konusudur. sırf bu rekabet yüzünden geleneksel değerleri törpülenebilir. üniversiteye ilk gittiğim yıl uzun saçımla bir kabulün ortasına düşünce "anam şimdi moda tüm gençler uzatıy" diye beni savunmuştu.
-neneler torunlarına harçlık sağlamak konusunda çok ilginç pratikler geliştirebilir. mesela hayce nenem eline geçen her parayı koltuk arasına veya halı altına koyarak ilksel bir banka sistemi kurmuştu:)
-neneler torunlarına dayım dayım çeşitli konularda tavsiyeler verirler. "aman oğlum cigara içki içecenize fıstık alın, fındık alın, kebap yen, baklava yen.." herhalde ben sigaraya bu nedenle başlayamıyorum..
-neneler torunlarına şimdiki frpcilerin dahi hayal edemeyeceği soyutlukta hikayeler anlatabilirler. örnek çok..

herkesin vardır bambaşka hikayeleri ama ben nenemin olduğu bir evde büyüdüğüm için kendimi çok şanslı görüyorum. geniş ailenin problemli tarafları olabilir ama sağladığı koruma başka yerde yok. boşuna demezmiş nenem "evde büyük birisi yoksa hiç değilse koca bir taş al da bir köşeye koy" diye.
emekli maaşını çekmeye beraber giderik her zaman eyi oluyy * (çok seviyse daha çok ) ( yaşasın şehriban bacı)
yırtık kot giyen bacıma ''gızım paran yoksa veriym git yeni pantol al '' diyen benim rahmatlık nenemdi.