antep masallari

9 Entry Daha
gari nene

bir varmış bir yogmuş.bi dene gari nene varmış. gari nene ilk aaşamdan gapısının önüne süt satılını goyarmış.sabahten sütçü sütü satıla boşaltır gedermiş. gari nene de uyanınca sütü alır içermiş.bir gün bir tilki sütçünün sütü boşalttığını görmüş.hemen gedip sütü gafaya dikmiş. satılı geri yerine koymuş. gari nene uyanınca sütünü almak için gapıyı açmış ki ne görsün? satıl boş!heç birşey dememiş.içeri girmiş.
devlisi gün gene sütü tilki içmiş. gari nene gene bakmış. satıl boş. devlisi sabah gari nene gapının ardında beklemeye başlamış.kim sütümü içiy deye.
tilki gene gelmiş.tam sütü gafaya dikiyken gari nene kapıyı açtığı kimi satırla tilkinin guyruğunu kesmiş.tilki:
- gari nene, gari nene guyruğumu versene.deye ulumaya başlamış.
gari nene:
- neen veriym? demiş.sen benim sütümü getir.ben de saa guyruğunu veriym demiş.
tilki guyruğunu duta duta ormana gaçmış.allem etmiş gullem etmiş sütü geri getirmiş. gari neneden guyruğunu istemiş. gari nene de bu arada guyruğa incik boncuk tutturmuş. gari nene:
- dön gıçını demiş.tilkiyi dizine yatırmış.inneynen guyruğu dikmeye başlamış.inneyi her batırdığında tilki:
-uy gari nene gıçıma battı. gari nene:
-dur daha bitmedi.demiş.tilki bu acıya daha fazla dayanamamış. gari nenenin elinden ormana gaçmış.bu arada guyruğuda tıngır mıngır yere çarptıkça ses çıharıymış.ormandaki bu sesi duyan hayvanlar tilkiye saldırıp her biri bir ucundan tutuk guyruğu gopartmışlar.

*


1 Entry Daha