ali baba turbesi

bizim antep insanının(genellikle kadınların) dua etmek için 3 cuma gittikleri bir türbemizdir. genellikle kesme şeker dağıtılır. anahtar deliğine anahtar sokulur belki kapıyı açar diye ( ama ben okadar anahtardan bitanesinin açtığını görmedim :) )

yiyn hele bacım ali baba belkine sizigde duagızı kabul eder, diye kesme şeker dağıtılır. onu dağıtmazsan duan maalesef kabul olmaz :))
işyerimin yanında hasebiyle her gün önünden geçtiğim türbe.
yan tarafındaki boşluk alanda günün her saati esrar için adamları görmek mümkündür.

kesme şeker dağıtanların yanı sıra dolma dağıtanları da gördüm.
her cuma son model arabalarıyla ali baba ya gelen kadınları görünce
acaba! diyorum. *
her ne kadar erkeklerin girmesinin yasak olduğu bir yer olmasına rağmen karşısında bulunan kahve ile tezat oluşturan bir durum içerir.kahvede oturan erkekler cuma günü sabahtan öğlene kadar gelen-giden bütün kadınları seyir halindedirler.şimdilerde nasıl bilmiyorum ama ben küçükken öyleydi.anneannemin evine çok yakındı ama bana daha bir kere bile içine girmek kısmet olmadı sadece kapısından geçebildim nedense ama çok şekerini yedim.
istediğin dilek eğer gerçekleşmişsede,kapıda bi tene tavık boğazlattırıp,orda bekliyen fıhareye verip,işlemi temamlamış oluysun..
ilkokula getmeden evvel tam garşısında oturduumuz camının bahçasındaa türbede yatan zât....

o deel de, bi dene adam vardı, her ezan vahtı sakılam ezan okunmey kimin, salaaaaaaaaaa diyen baarırdı, bi de bu ammi, o dediiz cuma günneri camının bahçasından giren her uşaaan aazına bi kilid sokardı, gonuşmeylerse acı gonuşsunlar neym deyi....... bahçesinde neçe oynardık gomşu gızı neşeynen........ acı baa yüüsek gelirdi duvalları, gocamaaaan görünürdü her yer... türbeye geder, tırsar tırsar geri gaçardık....... bidene de serpil hoca vardı, yazları bize okuma ööredirdi camide... ben böön türban dedikleri bağlamayı ilk onda gördüydüm o vahıt...... bide tavıs guşunun tüylerini mumdan sarardık, kökünden, kitapların arasında saklardık... neymiş? böyüyücüymüş.... teeeeeeeeeeee............ * *
aşiret arvatlarının bi hafdelik tavık ehtiyaçlarını giderdikleri aaşama da dolma ve küfte oldoondan evde gazan gaynatmıyacakları kesin oldoondan cuma günleri ikamet etdikleri yer
bahçanının yeen galabalıg oldoo,her cuma eline tavıı alanın böyüg bir heycandan ve umuddan geddii,anagdarı gapıya tahıp çıhartmag için antep arvadlarının yarışdıı möbareg zatın türbesi.
günümüzde en yaygın hurafelerin başında türbe ziyaretlerinde yapılan yanlışlıklar gelmektedir. islam dininin temel ilkelerine ters olan ve bidat olarak karşımıza çıkan bu yanlışlıkların bazılarını sizlerle paylaşmak isterim.

-türbe ziyaretlerini sanki dini bir vecibeymiş gibi telakki etmek.

-türbelerin etraflarına çaput, bez bağlamak ve mum yakmak.

-türbelerde yatanlara adak adamak ve onların adına kurban kesmek.

-türbe etrafında bulunan duvar, demir gibi şeyleri öpmek.

-türbelere eğilerek girmek.

-türbelerde yatıp şifayı orda yatanlardan beklemek.

-türbe kapılarına ev, araba, çocuk gibi dünya hayatında sahip olmak istenilen şeylerin resmini çizmek.

-türbelerden şifa bulmak amacıyla toprak almak, oralara madeni paralar atmak veya para yapıştırmak.

-türbelerde geyik boynuzu bulundurmak ve şifa dağıttığına inanmak.