Şeert Ol

mitat enc

 1. 1
  antebimizin geçen yüzyılda yetiştirdiği en mutena evlatlarından..
  20 yaşında gözlerini katbetmesine rağmen hayata asılmış, yurtdışında eğitimini yapmış, doçent olmuş, 1940 larda dönemin milli eğitim bakanı hasan ali yücel'in de katkılarıyla ilk defa ankara başta olmak üzere 6 tane körler okulu açılmasını (antep te bundan nasibini almıştır) sağlamış elleri öpülesi hemşehrimiz.. 10 yıl kadar önce vefat etmiştir. değirmiçemde bir caddeye adı verilmiştir.
  eğitimciliğinin yanında, sahip olduğu antep ruhuyla, cumhuriyetin ilk yıllarının antebini ve antebin meşhur kişiliklerini anlattığı (bkz: uzunçarşının uluları ) isimli kitabı her anteplinin başucu kitabı olmaya layıktır zannımca..
  bunun dışında kendi hayat hikayesini anlattığı bitmeyen gece isimli bir kitabı da vardır..
  #11663 avara | 10 yıl önce
   
 2. 2
  kendini eğitime özellikle körlerin eğitimine adamış anıt gibi, heykel gibi bir antepli olan mithat enç, gaziantep eğitim tarihinininde temel taşlarından birisidir.
  bir antepli olarak yaşadığı cumhuriyetin ilk yıllarını ve o yıllardaki gaziantep'i gözlemleyen ulu çarşının uluları kitabının yanı sıra kendi görmeyen gözlerinin derin hikayesini anlattığı bitmeyen gece ve yine gaziantep'i anlattığıa selamlık sohbetleri adlı diğer eserleride vardır. bu kitaplarda 1920'lerin gaziantep'ini ve o dönemin insanlarını rdaha yakından öğrenmek, her yönüyle tanımak mümkündür. her anteplinin kitaplığında bulunması gereken bu kitaplar günümüzde internetten araştırılıp satın alınabilir.

  merhum mithat enç'in buram buram gaziantep kokan kitapları:
  1-uzunçarşının uluları
  2-selamlık sohbetleri
  3-bitmeyen gece
   
 3. 3
  bugün (bkz: uzun çaşının uluları) adlı kitabında, aktar musa efendi bölümünü okurken gözlerimi nemlendiren yazar.
  #80912 attarhaci | 6 ay önce
   
 4. 4
  Allah rahmet eyliye....

  uzun çarşının uluları ...

  Heyillisi.......
  #80932 mametsaat | 4 ay önce